Bosse Ringholm blev tydligen inte utröstad, men däremot Lövdén och Lund.
Göran Persson har pratat om sin regeringsombildning en längre tid, men presenterar den idag för att störa ut den borgerliga "skuggregeringen". Att hålla sin regering handlingsförlamad en tid bara för att hitta ett lämpligt tillfälle att störa ut oppositionen är tydligen inget problem.
Så gör en politiker som sätter den egna makten främst, över allt annat.
Glöm inte heller bort när energiförhandlaren Bo Bylund (sambo med socialminister Berit Andnor) avslöjade att energiförhandlingarna hade spruckit och att Barsebäck 2 skulle stängas. Det gjordes dagen innan de borgerliga partierna presenterade sina skuggbudgetar, allt i syfte att frågan om Barsebäck skulle diskuteras istället för det borgerliga alternativet.
Left by Lina on October 21st, 2004
Han hävdade ju att han inte visste något om det, vilket i sig är intressant oavsett om det stämmer eller inte. Men han kallade väl också oppositionen för splittrad, ett ganska uppenbart buzzword från regeringshåll just nu. Personligen tycker jag inte att deras strategi att framställa oppositionen som splittrad är så övertygande.
Left by Dennis on October 21st, 2004