Search

Landskap i Yangshuo

Jag är nu tillbaka i Hong Kong efter att ha njutit av underbart landskap i Yangshuo. Efter att jag skrev förra inlägget om Berlitz frasbok blev hela min domän globaljuggler.net svartlistad och gick inte att nå i Kina. Jag begriper inte själv varför, men det är i alla fall förklaringen varför min blog inte har uppdaterats på länge. Statistiken visar att sidan har varit uppe för andra under samma period.

I Hong Kong gick jag och ett par kompisar på rave, fast nästan direkt när vi kom dit kom Hong Kongs motsvarighet till Rave-kommissionen och gjorde razzia. Som västerlänning blir man behandlad med silkesvantar och föjlaktligen blev vi invisade i ett VIP-rum medan de andra tvingades till visitering och id-kontroll. De verkar ganska seriösa med att bekämpa droger, och lite överallt fanns det affischer som kunde ha haft Socialstyrelsen som avsändare. Där fanns en affisch som jag fastnade för, en som sade:

There are no soft and hard drugs - only drugs

Alltså, i en bar där alkohol såldes med god vinst hävdar de att alla droger är lika farliga. Inte för att jag är någon uttalad drogliberal direkt, men jag vet hyckleri när jag ser det.

I morgon kväll lyfter planet tillbaka till Sverige och därefter väntar jobbet på måndag där jag sannolikt har en försvarlig mängd post i olika former att ta hand om.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Something to say?

You must be logged in to post a comment.


Bad Behavior has blocked 103 access attempts in the last 7 days.