Search

Idag hade jag en mini-insändare om marknadshyror publicerad i City vilket var lite kul. Jag kommer inte ihåg när jag senast fick något publicerat på papper, i mitt eget namn ska jag dock tillägga.

Detta har dock föranlett en del reaktioner på en sajt som jag är huvudansvarig för, nämligen marknadshyror.se där anonyme "Matte" i ett gästboksinlägg skriver följande:

Varför kan inte fastighetsägarnas bulvaner som ni är tala om för alla att
INGA hyror kommer att sänkas med just marknadshyror? Och kan ni tala om för dom som redan nu har en stor del av sin lön i hyreskostnader , vart dom ska ta vägen när ALLA hyror höjs om ni får som ni vill? Svin är vad ni är!

Är det inte fantastiskt vilka reaktioner som begreppet marknadshyror framkallar? Egentligen borde Hyresgästföreningen vinna alla tänkbara PR-priser eftersom de har lyckats indoktrinera sin variant av verklighetsuppfattning på en så stor del av befolkningen. Det är bara att gratulera.

Bland annat som en reaktion på gästboksinlägget ovan skrev jag ett litet FAQ-svar angående just hyreshöjningar vid ett införande av marknadshyror.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Something to say?

You must be logged in to post a comment.


Bad Behavior has blocked 103 access attempts in the last 7 days.