Search

SSU:s hemsida finns följande att beskåda:

Kommunernas värsta mardröm?

Kuvertet sägs innehålla en uppmaning om att ta bort skolmåltidsavgifter, samt en listas på 1 300 personer som via en hemsida har skrivit under samma krav. Vi vet hur duktiga SSU är på att via konstruktiva sätt hitta medlemmar så man kanske ska ta denna siffra med en nypa salt. Det som förvånar mig är att de inte har lyckats få ihop fler namn än så.

Om vi går tillbaka till sakfrågan tror jag att SSU överskattar sig själva en smula. Det som bekymrar kommuner är nog inte brev från SSU i första hand. Betydligt viktigare är förmodligen kommunernas relation till staten, och där har det visat sig [pdf] att tillfrågade kommunalråd menar att det kommunala självstyret måste öka, och de anser också att självstyret har minskat under den senaste 10-årsperioden.

SSU vill att kommuner ska förbjudas att ta ut skolmåltidsavgifter. De vill således ytterligare begränsa det kommunala självstyret. Denna process som har pågått under en lång period och som SSU vill fortsätta; detta däremot är kommunernas mardröm. Om detta äro de tillfrågade kommunalråden eniga, sossar som borgerliga.

Uppdatering.
Se även Sänd mina rötter regns: Öppet brev till SSU

One Response to “Vilka mardrömmar har kommunerna?”

    Fr.o.m. dagens DN behöver du inte vara förvånad över att de bara lyckades skrapa ihop 1300 namn. Artikeln som avslöjar hur SSU-distriktensystematiskt dopar sina medlemstal med “icke-medlemmar” visar återigen att mygelkultur+SSU=sant.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Something to say?

You must be logged in to post a comment.


Bad Behavior has blocked 567 access attempts in the last 7 days.