Search

Citerat från Per Gahrtons pressmeddelande efter olyckan, dvs. hans egna ord:

Blodprov ansågs inte behövligt.

Citerat från ett TT-telegram idag:

Gahrton försäkrar att han inte kände något som tydde på att han hade alkohol kvar i blodet.

- I så fall hade jag aldrig satt mig i någon bil. Det var helt chockartat för mig att de mätte upp alkohol i blodet på mig.

Öh, förlåt? Så trots ditt pressmeddelande togs alltså blodprov? Ett tips Per, se till att nyktra till innan du skriver nästa pressmeddelande.

11 Responses to “Gahrton igen om rattfyllan”

    Haha :-D

    He’s so busted! Hehe. :-)

    [Irrelevant kommentar raderad. Att Bulten i Bo försöker få min arbetsgivare att hindra mig från att blogga är en lika tråkig som lönlös strategi.]

    Gahrton måste ha missuppfattat miljöpartiets politik. Det är bilarna som ska gå på etanol, inte förarna!

    Hahahaa….det här är så kul…en grön politiker som åker fast…

    Snälla lilla höger… Det var minst lika tråkigt när Per Bill åkte fast förut.

    Att miljöpartiet upplåter sin hemsida till den här typen av privata försvarstal är intressant. Ungefär som att Per Bill skulle fått försvara sig vida moderaternas hemsida eller Ola Rask via socialdemokraternas. De har till och med gått ut med ett officiellt pressmeddelande i frågan.

    Tramsigt att försöka blanda bort korten.

    Per Bill friades på samtliga punkter.
    Ola Rask tvingades däremot gå, och Per Gahrton hänger bara löst, så här långt.

    Kul det där med att Per Bill friades. Av detta kan vi alla dra slutsatsen att det han gjorde borde försvarats från officiellt moderat håll redan från början.

    Som i Garthons fall.

    Är inte Miljöpartister sådana där lite bättre människor?

    “mätte upp alkohol i blodet” = blåsprov. vad tror du promillehalten anger? pappskalle.

    Eh… ett blåsprov borde väl rimligtvis ge alkoholhalten i utandningsluften och inget annat. För övrigt, när promillehalten nämns handlar det om just blodprov. När det gäller utandningsluften är det mg/l som anges.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Something to say?

You must be logged in to post a comment.


Bad Behavior has blocked 103 access attempts in the last 7 days.