Search

Mitt inlägg om den socialdemokratiska riksdagsledamoten Maria Öberg, "Min egen adopterade riksdagsledamot", uppmärksammades i fredags av Norrbottens-Kuriren:

Maria Öberg

8 Responses to “Uppmärksammad av Norrbottens-Kuriren”

    Finns det någon chans att det kommer några som helst konstruktiva förslag och tankar på den här bloggen, eller kommer det fortsätta i invand stil (dvs gnälla på alla andra)?

    Det här inlägget var initierat av en granskning jag gjorde där en av Sveriges lagstiftare lovade att göra allt hon kunde, men inte en enda aktivitet finns registrerad om saken ifråga.

    Om du tycker att detta är gnäll rekommenderar jag istället regeringstrogna bloggare som Berit Andnor, Veronica Palm eller varför inte Maria Öbergs egen blogg.

    Om du tycker att granskning av makthavare är gnäll borde du söka dig till andra bloggare.

    -> Henrik

    Hoppla, vad man kan tolka saker olika!

    Som jag ser det, har Globaljuggler ‘bara’ publicerat vad riksdagsledamoten Maria Öberg själv sagt - och sedan följt upp utfallet. Föredömligt avslöjande!

    Sverige behöver mer sådan granskning av riksdagens ledamöter. Det gäller samtliga partier.

    /Anders

    Att granska våra folkvalda ledare?! HUR VÅGAR DU?! Din jävla reaktionär, du hatar säkert kvinnor också.

    /roling eyes

    Hur många bloggar finns det som granskar sossarna? Hur många bloggare jobbar på ett borgerligt partis kansli? Här kan mest läsa om vad som är dåligt med andra, istället för vad som är bra med C och alliansen. Istället för att reagera agera. Ett ypperligt forum att försöka få ut och förklara vad centern står för. Inte tänker man väl sig vinna valet enbart på vända på vänsterns argument? Några egna hjärtefrågor måste väl finnas värda att berätta om? Det var nåt sånt jag menade.

    Lite läskig tendens att om man vågar ha en annan åsikt så är man helt plötsligt rätriktig sosse (som jag aldrig röstat på under de 10 år jag varit röstberättigad) eller o hemska tanke, kanske rentutav något ännu värre.

    Men till syvende och sist är det naturligtvis Globals blogg och han skriver vad han vill, samtidigt som jag tycker vad jag vill. Men jag kommer nog att akta mig innan jag kommenterar igen. Lesson learned.

    Mvh
    Henrik

    För min del har det gått så långt att jag skulle rösta på vänsterpartiet om de såg ut att kunna få en egen majoritet utan sossarna. Det absolut viktigaste för sverige är att sluta vara en enpartistat och variera personerna på de politiskt tillsatta posterna. Hellre en vänsterpartist än ännu en sosse. Vi har ju i praktiken inget fungerade politiskt system, för alla som ingår i spelet är sossar. Visst har vi andra partier, men de absolut ingen makt. Vi klagar ibland i sverige på hur republikanerna ibland kör över demokraterna i usa, men demokraterna har i minoritetsställning fortfarande tusen gånger större möjlighet att konfrontera den sittande majoriteten än sveriges oppossition har att konfrontera sossarna.

    Tragist.

    Visst har vi andra partier, men de är ju sossar de också.

    Vad är det hon vill egentligen?

    Och är du ledsen att hon inte gjort det?

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Something to say?

You must be logged in to post a comment.


Bad Behavior has blocked 567 access attempts in the last 7 days.