Den förra KD-ledaren Alf Svensson den 31 januari i år på DN debatt under rubriken ”Bodström en fara för rättssäkerheten”:
Den totala övervakningen av enskilda människor tycks vara på väg! Sverige har aldrig tidigare haft en justitieminister som på så kort tid initierat så många förslag som odiskutabelt hotar den personliga integriteten. Thomas Bodström vill tydligen övervaka oss in i minsta detalj.
[…]
Lägg till detta de många övervakningskameror som i dag finns i samhället och övervakningssystemet verkar bli mer komplett än vad George Orwell någonsin kunde drömma om.
Samma f.d. KD-ledare Svensson i dagens Sydsvenskan under rubriken "Sätt kameror på Bron":
Tull och polis, särskilt vid Öresundsbron, måste få tillgång till moderna hjälpmedel i jakten på narkotikasmugglare. Det är obegripligt och oacceptabelt att inte tullen vid Öresundsbron har kameror av samma kvalitet som de vid trängselskattekontrollerna i Stockholm.
Inkonsekvent, minst sagt.
Andra bloggar om: kristdemokraterna, alf+svensson, integritet, bodströmsamhället
Tänk om vi kunde få övervakningskameror på alla KDS:are.
Då skulle vi få se och höra sanningar som …
Left by josephzohn on June 7th, 2006
Gillar inte heller kameror, men jag kan ha viss förståelse för det senare citatet. Jag tror att Alf Svensson menar att om vi nu ska ha övervakning, så borde krutet ligga på de kameror som ska fånga knarksmugglare istället för de som ska jaga trängselskatts-smitare.
Left by Björn on June 21st, 2006